Full list of Education Minnesota endorsements for state and federal races as of Oct. 18, 2022:
(* = current or former educator)
View a state candidate’s answers to our endorsement questionnaire on education issues by clicking on their name.
House District 1A –
House District 2A –
House District 2B –
House District 3A –
House District 3B –
House District 4A –
House District 4B –
House District 5A –
House District 6A –
House District 6B –
House District 7A –
House District 7B –
House District 8A –
House District 8B –
House District 9A –
House District 9B –
House District 11A –
House District 11B –
House District 12B –
House District 13A –
House District 14A –
House District 14B –
House District 15B –
House District 17A –
House District 18A –
House District 18B –
House District 19A –
House District 20A –
House District 20B –
House District 21B –
House District 22B –
House District 23A –
House District 23B –
House District 24B –
House District 25A –
House District 25B –
House District 26A –
House District 27A –
House District 28A –
House District 28B –
House District 30A –
House District 30B –
House District 31A –
House District 31B –
House District 32B –
House District 33A –
House District 33B –
House District 34B –
House District 35A –
House District 35B –
House District 36A –
House District 36B –
House District 37A –
House District 37B –
House District 38A –
House District 38B –
House District 39A –
House District 39B –
House District 40A –
House District 40B –
House District 41A –
House District 41B –
House District 42A –
House District 42B –
House District 43A –
House District 43B –
House District 44A –
House District 44B –
House District 45A –
House District 45B –
House District 46A –
House District 46B –
House District 47A –
House District 47B –
House District 48B –
House District 49A –
House District 49B –
House District 50A –
House District 50B –
House District 51A –
House District 51B –
House District 52A –
House District 52B –
House District 53A –
House District 53B –
House District 54A –
House District 55A –
House District 55B –
House District 56A –
House District 56B –
House District 57A –
House District 57B –
House District 58A –
House District 58B –
House District 59A –
House District 59B –
House District 60A –
House District 60B –
House District 61A –
House District 61B –
House District 62A –
House District 62B –
House District 63A –
House District 63B –
House District 64A –
House District 64B –
House District 65A –
House District 65B –
House District 66A –
House District 66B –
House District 67A –
MN-1:
MN-2: Angie Craig
MN-3:
MN-4: Betty McCollum
MN-5: Ilhan Omar
MN-6:
MN-7:
MN-8:
School board endorsements or recommendations are made by local unions, and not all local unions do them. This list represents the endorsed/recommended candidates we have received to date:
David Klatt
Kim Nelson
Gary Schindler
Jane Kepple Johnson
Sandy Susag
Alan Zeithamer
Four-year term
Ashley Brue
Jenny Frenzel
Meredith Kehoe
Two-year term
Julie Laitala
Daniel Nynas
Charles Black Lance
Michelle Brekken
Elisa Korentayer
Sarah Speer
John Ward
Kevin Gross
Tim Hitchings
Nicole Johnson
Mark Solberg
Sarah Aadland
Jen Penzenstadler
Josh Soderlund
Donta Hughes
Tim Klein
Ellie Krug
Jenny Stone
Debjyoti Dwivedy
Isaac Kerry
Abby Libsack
Francesca Pagan-Umar
Jody Ward-Rannow
Regina Neville
Sarah Hamlin
Shane Steinbrecher
Crissy Utech
Melissa Gorman
Kelsey Jezierski
Maggie Storlie
Ashley Bulmer
Jill Christenson
Todd Proulx
Laura Koch
Ken Madsen
Bradley Mattson
Mark Zuzek
Carly Anderson
Kathy Lewis
Andy Lundblad
Jennifer Corrow
Jere Day
Catiy Eggen
Sara Herr-Larsen
Collin Beachy (At-large)
Kerry Jo Felder (At-large)
Fathia Feerayarre (District 3)
Lori Norvell (District 5)
Melissa Curtis
Jennifer Lewis-Kannegieter
Lorilee Bergin
Keith Vogt
Kent Wolford
Ben Jarman
James Lipps
Dan Peltzman
Michelle Yener
Tom Baraniak
Robert Coleman
Ben Miller
Sarah Borchers
Wendy Lundsgaard
Todd Madson
Thomas Brooks
Kelsey Dawson Walton
Nikki Gieseke
Jolayne Mohs
Mark Sebring
Lori Weisenberger
Patrick Johnston
Bryan Matera
Emily Miller
Ted Morrison
Rob Warneke
Melissa Lynch
Jennifer Super
Deb Ulm
Jonathan Drewes
Michael Nelson
Jessica Olstad
Enrique Velazquez
Jonas Courneya
Caroline Long
Sam Sant
Justin Cook (Position 2)
Julie Workman (Position 4)
Jean Marvin (Position 5)
Cathy Nathan (Position 6)
Nate Crowe
Kris Lawrence
Molly McCann
Jill Anderson
Nate Burr
Tim Lewis
Elyse Shorez
Travis Weber
Pete Kelzenberg
Eva Lee
Beverly Petrie
Alison Sherman
Andrew Thelander
Mary Amon
Randy Fredrickson
Jay Lawton
Laura Wetherby
At-large
Nancy Denzer
Karl Sonneman
District 2
Michael Hanratty
Lori Dudley
Erin Schutte
Bretta Nietz
Jean Roth
James Wendt
Looking for other candidates and/or issues? Visit the Minnesota Secretary of State’s Voter Information Portal to search for your ballot by ZIP code or county.
If you would like more information on these candidates, contact your Political Action Committee representative.